Za nezaplatené PZP vás neminie pokuta

Chcete svoje vozidlo poistiť lacno ale dobre?Zákonné poistenie alebo PZP je prvá vec, ktorú si má majiteľ vozidla zaobstarať ihneď potom, ako si vozidlo zakúpi. Nielen nové vozidlá majú túto povinnosť, ale majú ju skoro všetky. To znamená, že platnosť zelenej karty, ktorá slúži ako dôkaz o existencii tohto zabezpečenia treba stále predlžovať a obnovovať. Teda pokiaľ vozidlo riadne využívate. V článku si povieme, že tá najlepšia PZP cena, sa dá získať z online porovnania ktorého výpočet vám urobí špeciálna kalkulačka. Povieme si aj to, na aké konkrétne vozidlá sa táto povinnosť vzťahuje. Ale aj to, že jej nerešpektovanie môže mať na vás dlhodobý dopad v podobe splácania vysokej pokuty. Podobne to je aj v zahraničí.  Nech ste kdekoľvek, tak poistenie je možné získať z porovnania. Dávajte si pozor na nezaplatené PZP. Uzatvorte ho cez https://www.insuro.sk/poistenie-auta/.

Nerešpektujete zákonné poistenie? Pokuta vás neminie

Nie každý má také šťastie, že si môže dlho jazdiť bez toho, aby si uzatvoril PZP. Odhliadnúc od toho či už na auto, na motocykel, na prívesný vozík či iné dopravné vozidlo. Riskovanie nepredstavuje len zisk, ale aj veľkú stratu, čo je v tomto prípade úplne tak. Ak sa pri zastavení policajnou hliadkou preukážete nezaplatenou zelenou kartou alebo sa nimi neviete preukázať, odídete od nich pekne odľahčený. Ak by sme sa mali vyjadriť v číslach, výška pokuty by mohla presiahnuť aj 300 eur. Teda by ste vlastne vôbec neušetrili a s takou sumou ste si mohli vaše vozidlo zabezpečiť aj na niekoľko rokov. Samozrejme, po zaplatení pokuty budete musieť ešte investovať do toho, aby ste si vozidlo týmto spôsobom zabezpečili.

Môže sa však udiať aj iná udalosť, ako „len“ pokutovanie za nepreukázanie platných dokladov. Tým môže byť dopravná nehoda, pochopiteľne spôsobená nepoisteným vozidlom. Vtedy je vodič resp. majiteľ daného vozidla povinný zaplatiť všetku škodu vozidlám, ktoré boli členmi tejto udalosti. Ale aj sebe, a pokiaľ sa danú vec bude riešiť aj polícia, môže vás to vyjsť na veľmi draho. Zákon o povinnom zmluvnom poistení zmieňuje čiastku vyjadrenú aj v miliónoch eur. To by ste asi nechceli. Preto, ak už platnosť vašej zelenej karty skončila alebo sa blíži ku koncu, vaše ponuky si zistíte už teraz, aby ste nemuseli riskovanie doživotne ľutovať.

Rýchle PZP porovnanie pre to najlepšie

Ak sa povie prieskum ponúk, laik si predstaví osobné návštevy niekoľkých poisťovní. Tie sú spojené s dlhými presunmi a rozhovormi s pracovníkmi poisťovní, a teda s veľkou časovou stratou. Posuňte sa o krok ďalej, a to tým, že si porovnanie ponúk PZP urobíte online, vďaka nástroju, akým je kalkulačka, ktorá vám určite zobrazí to najlepšie a najlacnejšie na súčasnom trhu. Najlepšou správou môže byť aj to, že všetko si vybavíte rýchlo, z domu a do niekoľkých minút.

Vaším jediným úsilím bude vypísať formulár, ktorý vám po jeho odoslaní zobrazí výpočet ceny PZP a porovnanie vašich výhodných možností. Treba do neho zadať údaje o vozidle, ale aj o jeho majiteľovi, čo môže výslednú cenu výrazne ovplyvniť. Nepôjde však o žiadne osobné informácie ani o nič, čo by mohlo byť zneužité. Z informácií o vozidle bude nutné zadať napr.:

  • rok výroby,
  • účel využitia,
  • maximálna prípustná hmotnosť,
  • prevádzková hmotnosť,
  • údaje o motore atď.

Majiteľ má zadať také informácie, ako:

  • mesto a okres, kde býva,
  • dátum vzniku vodičského preukazu,
  • fakt o tom, či už v minulosti spôsobil nejakú dopravnú nehodu, ak áno, aká doba už odvtedy uplynula atď.

Pri PZP kalkulačke sa stretnúť aj s otázkami typu, či máte:

  • účet v OTP banke
  • alebo dieťa do 15 rokov,

čo môže tiež výslednú cenu ovplyvniť.

Výsledok z PZP kalkulačky

Poradíte si aj sami, vďaka online nástrojomAk ste všetko vypísali, formulár odoslali, potom sa vám na obrazovke rýchle zobrazí online porovnanie PZP, ktoré bude určite obsahovať to najlepšie pre vás, pretože vám jednotlivé ponuky zobrazí nielen s cenovou ponukou, ale oboznámi vás aj s obsahom krytia. Vy si už následne zvolíte, podľa čoho si chcete toto zabezpečenie vybrať. Či chcete to najlacnejšie alebo s nejakými špeciálnymi pripoisteniami atď. Tento nástroj vám ukáže, že jednotlivé ponuky sa môžu líšiť až v stovkách eur, čo vám bude určite užitočné, pokiaľ je vašim cieľom najlacnejšia zákonná poistka či už na auto, motorku atď.

Ak ste si vo výsledkoch našli takú ponuku, akú ste hľadali, môžete o ňu aj okamžite požiadať. Jednoducho na ňu kliknite. Dopíšete niekoľko údajov, ako mail a domáca adresa. Na mail vám bude spätne odoslaná dočasná 30-dňová zelená karta, ktorú si musíte vytlačiť a nosiť pri sebe ako dôkaz, že sa vám zákonné poistenie vybavuje. Ďalej v prílohách nájdete aj návrh a podmienky zmluvy, ale aj údaje na zaplatenie. Zaplatiť je nutné do 30 dní. Po evidovaní platby vám poisťovňa odošle poštou originál zelenú kartu.

Aké vozidlá poistiť s PZP?

Ako ste si mohli všimnúť, v článku sme nezdôrazňovali len PZP auta, ktoré patrí k najrozšírenejšiemu typu poistenia, ale týka sa aj iných vozidiel, ako napr. motorky, prípojných vozidiel, traktorov atď. Dalo by sa zhrnúť, že ide o také vozidlá, ktoré na svoju prevádzku potrebujú mať platný doklad o technickej kontrole. Z toho vyplýva, že táto povinnosť sa týka aj vysokozdvižných vozíkov.

Ak by ste potrebovali aj iné informácie o tomto zabezpečení, skúste si naštudovať zákon o PZP alebo si prečítať článok na tejto stránke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *